בעיית המים הלאומית והאזורית

אם יש בעיה אחת שפוקדת את ישראל מאז שהיא קיימת ובכלל את האזור כולו הן דווקא לא המלחמות והסכסוכים בתוך ישראל או עם המדינות השכנות אלא דווקא בעיית המים. בעיית המים והכנרת שהולכת ונהיית קטנה משנה לשנה נדמה שלא נפתרות ולמרוצת גם אקוויפר החוף נמצא שם עבורנו כדי לספק לנו מקלחת נעימה ומי שתייה מתי שאנחנו רק רוצים, הם מקורות מים מוגבלים שקצב ההתמלאות שלהם לא עומד בקצב ההתרוקנות שלהם.

מהם מכונים לטיהור שפכים

כדי לפתור את הבעיה הזו קיימים מכונים לטיהור שפכים. המכונים הללו לא אמורים לפתור את בעיית המים שראויים לשתייה אלא לפתור את בעיית המים לבזבזנית המים הגדולה ביותר, החקלאות. החקלאות מבזבזת מים רבים ואפשר להבין את העובדה הזו כיוון שישראל היא מעצמת חקלאות והירקות שלנו מגיעים עד לאירופה ולארצות הברית. עם זאת, תעשייה שצורכת שמונים אחוזים מהמים בישראל היא תעשייה שצריכה לחפש פתרון אחר וגם מכונים לטיהור שפכים הופכים את מי השופכין למי קולחין וכך ניתן להשתמש בהם בחקלאות. גם מכונים לטיהור השפכים יוצרים בעיות כמו בוצה כבדה שנערמת וגם אותה צריכים לפתור.

מהי בוצה ולמה היא בעייתית?

המט"שים, מכונים לטיהור שפכים, יוצרים בוצה רבה מאוד בריכוז מוצקים נמוך יחסית. אותה בוצה דורשת סחיטה או ייבוש כדי להמשיך את הטיפול שלה כחומר שיכול לשמש לדישון אחרי שמעבדים אותו או פינוי למטמנות בהמשך. הבעיה עם הבוצה שצריך לסחוט אותה והמשימה הזו לא כל כך פשוטה החל מהשלב הראשון שצריך לתכנן אותה ועד הביצוע שלה שיכול להיתקל בבעיות רבות. במכונים לטיהור השפכים יש מתקנים מתאימים שאחראים לביצוע התהליך.

כך מטפלים בבוצה שנוצרת

  • לטיפול בבוצה יש מספר שלבים וכמה שיטות. השלב הראשון הוא שאיבת הבוצה בדרך כלל על ידי מחפר ימי. לאחר שמוציאים את הבוצה יש צורך להזריק פולימרים שיוצרים בבוצה הפתתה. את המוצקים משרים בתוך מתקן שנקרא גיאוטיוב למשך זמן מה כדי לבצע סחיטה על ידי המשקל של הבוצה עצמה וכך נפח הבוצה מוקטן באופן משמעותי ונהיה נוח הרבה יותר להמשך עבודה או פינוי.
  • אחרי שהבוצה מאבדת מהנפח שלה סוחטים אותה היטב על ידי גיאוטיוב ואת המוצקים שנמצאים בבוצה מפרידים מהמים. היכולת להרחיק את המים מהמוצקים באחוזים רבים עד כתשעים ותשעה אחוזים מהם תורמת רבות לאיבוד משמעותי של מסת הבוצה וכך המוצקים נשארים לבדם בתוך השקים בהם מתבצעת הסחיטה.

חלק חשוב בייעול תהליך הטיהור

התהליך שהבוצה עוברת כדי שהיא תהיה מוכנת לעיבוד נוסף היא חלק חשוב וקלאסי בתעשייה כולה. בתעשייה חשוב שלכל חומר יהיה עוד שימוש ושהוא לא יושלך סתם בלי מחשבה לתוך מטמנה הרי גם המקום במטמנות מתי שהוא ייגמר ויש צורך לחשוב על פתרונות מוצלחים יותר. השימוש היעיל במתקנים הללו במכוני לטיהור שפכים נותן לכולנו ליהנות מבעיית מים חמורה הרבה פחות וממכונים יעילים הרבה יותר.