רבים מהאנשים רוכשים דירה מבלי להבין באמת כמה היא שווה – נעתרים במהירות למחיר הנדרש כאשר מדובר באופציה הרצויה ביותר עבורם, ואילו רק פחות מחמישים אחוז מעזים לבקש אחר הנחה. עם זאת, לו היינו יודעים באמת כמה אותה דירה רצויה שווה, היה ניתן להתמקח באופן הרבה יותר מושכל ורווחי, ועל כן נעלה כאן את שאלת המיליון – כמה באמת שווה הדירה, ולו על מנת שהצד שמוכר יידע כמה ביכולתו להרוויח.

אל מי לפנות?

כאשר עומדים למכור דירה יש להבין שני דברים נפרדים: האחד כמה הדירה באמת שווה ושנית כמה בפועל ניתן לבקש עבורה. הערכת שווי הדירה אינה משימה קלה, אלא היא מורכבת ממגוון הבנות ונתונים, ועל כן עדיף להשאיר את מהשימה למומחה בתחום. מיהו אותו מומחה? ובכן לא כל מי שעומד מאחורי יזמות נדל"ן, אלא בדרך כלל מדובר בשמאי מקרקעין, או במומחה להנדסה, במומחה לבדק בית או פשוט מומחה לנדל"ן. כמו כן פה יש לציין שנכון שעבור הערכת שווי הדירה יש לשלם עבור השירות, אך גם יש לראות בכך הוצאה משתלמת, וזאת כיוון שבאופן שכזה ניתן לקבל מידע מוצק ולעמוד מאחוריו עד לכדי השגת הרווח המקסימלי.

פרמטרים משפיעים

אם כן כיצד באמת ניתן להעריך שווי של דירה? ובכן יש לעבור היטב על מצב הנכס - כולל מצב התשתיות, ואף יש לבחון האם הנכס עבר לאחרונה שיפוץ. עוד יש לבחון כמה יש לשלם עבור תיקון של מגוון בעיות, כמה דורשים עבור נכסים אחרים שמחזיקים באופן כללי באותם נתונים, יש לבחון את מצב ההיצע מול הביקוש (ולו באמצעות בחינת הזמן שבו מוכרים אחרים באזור מצליחים למכור את הנכס שלהם), ובנוסף גם יש לבחון מגוון אלמנטים יותר כלליים – כגון מגמת השוק, המצב הפוליטי, המצב הכלכלי וכדומה, וזאת כי בסוף היום הכול מתנקז לשיקולי עלויות והוצאות של אנשים פרטיים.

מהלך מתבקש

יש אנשים אשר עשויים לטעון שהם רק מבקשים לרכוש את הנכס עבור מגורים, וכיוון שמדובר בחלופה הטובה ביותר שהם ראו עד כה באזור הרצוי, וכיוון שהמוכר אינו מוכן לרדת מהמחיר הנקוב, הרי שאין טעם להוציא על מומחה שתפקידו להעריך את שווי הדירה. פה יש לעצור ולהבין שמדובר בטעות, ולו כי יש לקחת בחשבון שיום יבוא וייתכן שגם אתם תבקשו למכור הלאה את הנכס, ועל כן לא יהיה נעים לגלות שהדירה שווה הרבה פחות ממה שאתם הייתם מוכנים לשלם. לאור כל זאת יש להבין שבין אם אתם מבקשים לרכוש או למכור נכס, הרי שיש להיעזר בדמות מקצועית עבור הערכת השווי, וזאת על מנת לדעת למה לכוון, מאיזה מחיר אין לרדת, על מנת להרוויח את המיטב ובאופן כללי על מנת לבצע עסקה רווחית.