פרויקטים בתחום הבנייה הינם תמיד פרויקטים מורכבים מאוד, שמבוצעים על-ידי אנשי מקצוע רבים ומחייבים תיאום בין גורמים שונים, הקפדה על אינספור פרטים, ביצוע מוקפד של כל פעולה ופעולה ויכולת לחזות מראש בעיות אפשריות ובהתאם היערכות ומציאת פתרונות. לנוכח אופי העבודה ישנה חשיבות רבה לבחירה מושכלת של מנהל לכל פרויקט בנייה שהוא.

יחסי אנוש מעולים

ערן פולק מ-HAP הוא יזם נדל"ן ותיק שכבר היה מעורב בדרך זו או אחר באינספור פרויקטים בתחום הבנייה, כך שהצטבר אצלו ידע רב, ואיתו גם ניסיון מגוון, לגבי הפרמטרים העיקריים של הבחירה במנהלי פרויקטים. לפי פולק הפרמטר הראשון, עוד לפני היכולות המקצועיות והניסיון, הוא יחסי האנוש. חשוב להבין שגם בעידן של טכנולוגיות משוכללות, עדיין מי שמקים בפועל את הבניינים הם בני אדם, ועל-מנת שהם יבצעו את המוטל עליהם באופן מושלם, נדרש ניהול שרואה אותם, לוקח אותם בחשבון, מתייחס לצרכים שלהם ובדרך זו מפיק מהם את המרב. לפיכך אסור להתפשר על יחסי אנוש מעולים כשבוחרים מנהל פרויקט בנייה.

הבנה מעמיקה בשלל תחומים רלוונטיים

מנהל פרויקט בנייה נדרש כאמור לתאם בין אנשי מקצוע שונים, מגוון גופים ושלל פעולות. בנוסף מנהלי הפרויקטים הם אלה שמדריכים את כל הפועלים שלוקחים חלק בבנייה מה לעשות בכל שלב וכיצד לעשות זאת ומוודאים שכל פעולה ופעולה בוצעו באופן המדויק ביותר וללא פשרות. על-מנת שיוכלו לעשות את כל הנ"ל עליהם להתאפיין בהבנה מעמיקה בשלל תחומים רלוונטיים לבנייה - כך שגם ידע מקצועי מקיף הוא פרמטר משמעותי מאוד בבחירה של מנהלי פרויקטים בתחום הבניין.

ניסיון בפרויקטים דומים

עולם הבנייה הינו תחום מגוון במיוחד, אינסופי כמעט. אמנם ישנו מכנה משותף בלתי מבוטל בין כל הפרויקטים השונים, אבל גם הבדלים משמעותיים בין למשל הקמת בית פרטי לבין פרויקט תמ"א 38 ובין שני אלה לבין בניית בניין משרדים. לצורך בחירת מנהל פרויקט לפרויקט נדל"ן ספציפי כדאי לבחון גם את הרזומה של כל מנהל שעומד על הפרק - ניסיון בפרויקט דומה לזה שאליו מחפשים מנהל הוא יתרון משמעותי, שכן סביר להניח שהמנהל הנבחר כבר נתקל בבעיות שונות ומצא להם פתרונות, מבין לעומק את הניואנסים החשובים לגבי הפרויקט הספציפי ובנוסף הפועלים ואנשי המקצוע יסמכו עליו יותר אם ידעו שהוא כבר הוביל בהצלחה פרויקט דומה.

יכולת עבודה תחת לחץ

איכות חשובה נוספת שמדגיש ערן פולק היא יכולת עבודה תחת לחץ. כל פרויקט בתחום הנדל"ן הוא אינטנסיבי מטבעו ובנוסף, במרבית המקרים, מתרחשים במהלכו אירועים בלתי צפויים רבים. מי שאמור לספק מענה לכל התרחשות שכזו ולהוביל את הצוות כולו גם במצבים מורכבים ותובעניים הוא מנהל הפרויקט - ועל כן יכולת עבודה תחת לחץ, תושייה וחוסן נפשי הם יתרונות משמעותיים שכדאי לקחת אותם בחשבון כשבוחרים מנהלי פרויקטים.

סדר וארגון

לצד היכולת לתפקד היטב גם במצבי לחץ נדרשת יכולת לעבוד באופן מסודר ומאורגן, תוך שימוש בשיטות עבודה מתקדמות בתחום הנדל"ן וניצול מיטבי של כל המשאבים שהוקצו לטובת הפרויקט. עוד מציין ערן פולק כי מנהלי פרויקטים מצליחים הם אלה שמקפידים על הלו"ז שנקבע, שכן לכל חריגה מהלו"ז ישנה עלות כלכלית משמעותית שפוגמת בכדאיות הפרויקט, ובה בעת מקפידים על עבודה לפי הנהלים כדי שאיש לא ייפגע במהלכה. עוד כדאי לקחת בחשבון שמנהל הפרויקט עובד תחת מפקח הבנייה, שתפקידו לוודא כי התוכניות השונות מיושמות באופן מושלם וללא כל חריגה, וכי גם ליזם של הפרויקט מעורבות בו, כך שמהמנהל בפועל מצופה גם לדעת לקבל מרות.