במחצית השניה של המאה ה – 20, התפתח השימוש בזכוכית בתעשיה ובאדריכלות ושוכלל למלאכת מחשבת של ממש. מאז ועד היום, חיפוי זכוכית לקיר, חיפוי זכוכית לרצפות או אפילו לתקרות עומדים בחזית העיצוב המודרנית, ומאפשרים נוחות ברורה, עיצוב מרהיב והנאה לאורך זמן. לא רק שמדובר בחומר אמורפי וחסר צורה הנהנה מהאפשרות לעצב אותו כחומר ביד היוצר, בשילוב נכון הזכוכית היא גם חומר חזק מאין כמוהו. הנה חלק מהאופנים בהם הזכוכית משתלבת בפרויקטים שונים – במבני ציבור, בפרויקטים למגורים ואפילו בתשתיות.

זכוכית במבני ציבור

פרויקטים גדולים נהנים משימוש בזכוכית כבר שנים ארוכות, אך בשנים האחרונות חלה קפיצת דרך משמעותית בכל הקשור לעיצוב המתקדם ממנו נהנה המבנה וכן שימוש בזכוכיות מודרניות יותר. תכנון פרויקטים או עבודות בניה בעזרת זכוכית הפכו לנפוצים מאוד בגזרות העיצוב השונות במבני הציבור. כך למשל נוכל להיתקל בלא מעט מבני ציבור הנהנים מתקרות זכוכית מודרניות או חיפוי קיר זכוכית המעניקים אור בהיר וטבעי לחלל כולו ומשווים לו מראה גדול ומודרני יותר. לצד מודרניות ומראה מעוצב, הזכוכית מתאפיינת גם בחוזק מול איתני הטבע ובכך מבטיחה שלמרות שבריריותה – היא לא תתנפץ או תיהרס בקלות.

זכוכית בפרויקטים למגורים

ניהול פרויקטים למגורים ושילוב זכוכית בתוך הבתים הפרטיים השונים מאפשר ליהנות מכל הטוב המודרני שקיים. כך למשל, נוכל לראות לא מעט בתים המתהדרים בפתחים רחבים מאוד עשויים זכוכית, המצוידים במסילות בלתי נראות ופשוטות להזזה – המאפשרות להכניס את אור השמש הביתה מבלי להיחשף לקרניים מסנוורות. וכאן נכנסות לתמונה הזכוכיות המודרניות, המאפשרות סינון של קרני השמש, חסימת קרניים מזיקות ומונעות סינוור הנוצר בדרך כלל במבנים עשויי זכוכית. בנוסף, נהנית הזכוכית המודרנית מבידוד תרמי המאפשר ליהנות מאקלים מווסת בתוך הבית.

זכוכית בתשתיות

הזכוכית נחשבת לחומר איכותי ומעוצב כל כך, עד כדי כך שהיא משולבת אפילו בתשתיות השונות. כך למשל נוכל לראות חיפויי זכוכית במבני ציבור גדולים – מעקות זכוכית או אפילו מדרגות מזכוכית. מעקות עשויים זכוכית מעניקים מראה מרחף למדרגות כולן, אוורירי וקליל – בעוד שמדובר בזכוכית עמידה במיוחד. גשר המיתרים בירושלים, למשל, הוא דוגמא נהדרת לכיצד הזכוכית משתלבת בתעשיה הכבדה. חשבו על הגשר בו עוברים מאות אלפי רגל בכל יום, וכן הרכבת הקלה. שימוש בזכוכית מחוסמת ועמידה במיוחד ברצפת הגשר, מעניקה את האשליה של ריחוף באוויר ויוצרת מראה מעוצב מודרני ומתקדם שקשה להיות אדישים למולו.

בשילובה של הזכוכית במבני התעשיה או פרויקטים למגורים ניתן ליהנות מכל הטוב שיש לחומר הגלם הטבעי והפופולרי להציע. יחד עם זאת, יש להבחין בין סוגי הזכוכית השונים ולוודא כי הזכוכית הנבחרת מתאימה לייעודה – לשם כך חשוב להיוועץ באיש מקצוע מיומן ובעל ידע, שיוכל לסייע בבחירת השילוב המושלם לזכוכית עמידה לאורך זמן.