שילוב מעלית בשלב התשתיות

שילוב מעלית בעבודות התשתית חוסכת זמן וכסף, חוסר נוחות מתמשך והיא מפשטת את תהליך הבנייה שבלאו הכי אינו פשוט. באחרונה עולה הנושא בהקשר 'פרוייקט שלם', פרוייקט התשתיות שיסייע לחציבה ולבניית הדרך לכביש ירושלים תל אביב ואת הגשרים של מסילת הרכבת לירושלים.

 מעלית הזמן

מעלית מקלה על כל הציבור אבל יותר מכל על ציבור הנכים. מעליות לנכים הן תנאי הכרחי ליכולת להגיע אל מקומות שונים בכלל ואל תחנות הסעה בפרט. מעלית המתוכננת מבעוד מועד כמובנית בתכנית התכנון מהווה חלק בלתי נפרד ממנה. היא נלקחת בחשבון בתכנון כל המפרט הטכני, מאפשרת שימוש מושכל בחלל, בחומרי הבנייה, בנקיטת אמצעי הזהירות השונים ומייעלת את כל תהליך העבודה.

 חשיבות המעלית על דרך השלילה...

לא אחת מתברר הקושי בהתקנת מעלית לאחר שהבניין כבר גמור ודיירי הבתים בו מתגוררים בהם זמן רב.  עצם ההחלטה על התקנת מעלית היא, לא אחת, מסובכת בכך שהיא מחייבת הסכמה של מספר מספיק של דיירים. באופן טבעי גם בבניין רב קומות עשויים/עלולים להביע התנגדות להתקנת מעלית דיירי הקומה הראשונה ואולי אף השנייה. עבורם מדובר בהוצאה מיותרת, מאחר שהם לא צפויים ליהנות ממנה, אבל הם יסבלו כמו שאר הדיירים ואולי אף יותר מהם מעבודות ההכנה להתקנתה ויהיו חשופים לרעש, ללכלוך ולעוד רעות חולות.

חברה מקצועית, מאומנת ומיומנת בביצוע פרויקטים גדולים מציעה את כל משאביה לתכנון אדריכלי מוקפד ואפקטיבי. היא מנצלת את יתרון הגודל שלה על ידי מתן כלול שירותים הנדסיים הכוללים תכנון ותיאום בין הגורמים השונים, ייעוץ והפעלת קבלנים ייעודיים לביצוע העבודה.

הנוחות והאסתטיקה של מעלית

בבתי מגורים- לבד מתרומה לרווחתם ולאיכות חייהם של דיירי הבניין בכלל ולדיירי הקומות העליונות בפרט, ולבד מהשבחתה עת ערך הבניין כולו, למעלית יש גם חשיבות אסתטית. בעיקר למעלית שקופה. על מנת שהיא "תעשה את העבודה" כנדרש וכמצופה יש לתכנן אותה באופן המקצועי והזהיר ביותר, תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות והבטיחות המתחייבים על פי תקן. בפרויקטים הנדסיים מורכבים, כגון פרוייקט שלם, תכנון כזה הוא חשוב ביותר, כדי לאפשר תנועה שוטפת של אנשים הצפויים להשתמש במעלית.

בשורה התחתונה: כאשר משלבים מעלית בשלב התשתיות לא מופתעים לאחר מעשה מקשיים וממכשולים רבים העלולים לצוץ לפתע כאשר עולה הצורך או הרצון להתקין מעלית במקום שתוכנן מבעוד מועד בלעדיה וללא כל הכנת התשתית הנדרשת להוספתה.

מעלית מחייבת תכנון מראש של מידותיה, של המשקל המותר לשאת בתוכה, החומר מנו היא עשויה, מיקום הפונקציות השונות בה, לרבות כפתורי ההפעלה ועוד. כאשר מי שמופקדת על תכנון מעלית בשלב התשתית היא חברה המתמחה בפרויקטים בהיקף גדול, אפשר להיות סמוכים ובטוחים כי הסוף הטוב שלה, אם השלמתה, יהיה מונח , אכן, במחשבה מושכלת ובתכנון מוקפד מבעוד מועד.